Początki

Witam wszystkich zainteresowanych tworzeniem stron internetowych. Będę tutaj pisał na różne tematy związane z kodowaniem stron www i o tematach w jakiś sposób pokrewnych, o grafice i fotografii.

Więcej…


Jak w Ubuntu 14.04 konwertować pliki JPG do nowego formatu BPG

bpgenc w terminalu i zdjęcie do konwersji z JPG na BPG

W tym wpisie zaprezentuję jak konwertować pliki JPG na BPG w Ubuntu 14.04, przy użyciu oryginalnego enkodera udostępnianego przez autora tego formatu. Format BPG daje nawet o połowe mniejsze pliki przy takiej samej jakości jak JPG. Pokaże również jakie zaawansowane opcje kompresji możemy użyć w BPG, aby osiągnąć dobrą jakość zdjęcia i niezwykle mały rozmiar pliku w porównaniu do standardowego JPG, ale również w odniesieniu do dobrych efektów kompresji jakie jesteśmy w stanie osiągnąć w samym tylko JPG za pomocą zaawansowanych ustawień np. GIMPa.

We wcześniejszym poście opisałem jak zainstalować oryginalny enkoder BPG »

Zdjęcia BPG w tym poście zamieszczone są w rzeczywistości jako BPG, za pomocą biblioteki JavaScript, która wyświetla je w elemencie <canvas> HTML5, ale o tym będę pisał w następnym wpisie. Jeżeli nie widzisz zdjęć BPG, znaczy to że używasz nie aktualnej przeglądarki internetowej, proszę jeśli możesz, zaktualizuj, a wtedy będziesz miał szansę korzystać z nowoczesnych elementów na stronach internetowych.

Continue reading…


Jak zainstalować enkoder nowego formatu graficznego BPG w Ubuntu 14.04

w terminalu wyświetla się pomoc enkodera bpgenc

BPG to nowy format grafiki opublikowany przez Fabrice Bellard, który za sprawą dużej kompresji pliku przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu, w niedalekiej przyszłości może zdetronizować JPG na stronach internetowych.

W tym wpisie zaprezentuję jak można zainstalować konwerter plików JPG na BPG w Ubuntu 14.04, który udostępnia na swojej stronie sam autor formatu.

Enkoder nie ma graficznego UI, działa jedynie z terminala, a na razie jeszcze żaden program graficzny nie obsługuje tego formatu. Nie ma również jeszcze żadnej przeglądarki zdjęć, która wyświetliłaby nam pliki BPG, z tego względu autor formatu napisał małą bibliotekę JavaScript, która pozwala nam wyświetlać BPG w przeglądarce internetowej, w elemencie <canvas> HTML5.

Continue reading…